Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
Chmura tagów
Handel obwoźny czy to ma sens? 0
Handel obwoźny

Handel obwoźny – co to jest?

Handel obwoźny jest jedną z popularniejszych form prowadzenia biznesu. Najczęstszą jego formą jest sprzedaż bezpośrednia na stoisku np. na bazarze miejskim, targowisku lub w pobliżu giełd samochodowych.

 

Jak założyć sklep obwoźny?

Chcąc prowadzić sklep obwoźny wystarczy zarejestrować działalność w urzędzie miasta i gminy. Należy pamiętać jednak, że chcąc sprzedawać jedzenie z samochodu, potrzebna będzie zgoda sanepidu. Dodatkowo, aby móc rozstawić się ze stoiskiem w danym miejscu trzeba uiścić opłatę targową.

 

Jakie towary sprzedawać w ramach handlu obwoźnego?

Wybór artykułów jest bardzo duży, z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Najczęstszym wyborem jest sprzedaż żywności – warzyw i owoców. Do wyboru mamy również otwarcie stoiska z odzieżą, obuwiem, biżuterią, artykułami wikliniarskimi czy rękodziełami. Wyposażenie jest dowolne, lecz trzeba mieć na uwadze pewne ograniczenia. Należy dokładnie przeczytać regulamin wybranego targowiska, aby wiedzieć, jakie artykuły nie są w danym miejscu dozwolone. Przykładem może być zakaz handlu bronią lub zwierzętami domowymi.

 

Jak zacząć handel obwoźny i skąd brać wyposażenie?

Towary najczęściej nabywane są w centrach hurtowych, od producentów oraz przez Internet. W zależności od rodzaju wyposażenia naszego sklepu obwoźnego potrzebne będzie inne wyposażenie. Niezbędne do prowadzenia handlu rzeczy to również duży samochód, stoły, wieszaki i namiot handlowy. Przydatny do handlowania ubraniami może okazać się manekin, prezentujący towary.

Żywność z samochodu

O ile przepisy nie regulują konstrukcji i wyposażenia pomieszczeń ruchomych (tymczasowych) to stanowią o tym, że takowe pomieszczenie powinno być zaprojektowane i skonstruowane tak, aby uniknąć ryzyka zanieczyszczenia żywności. Przykładem zanieczyszczenia może być wtargnięcia zwierząt i szkodników. Należy pamiętać również o utrzymywaniu czystości – w tym wypadku należy zaprojektować wnętrze tak, aby umożliwić jego czyszczenie oraz dezynfekcję.

Chcąc sprzedawać żywność przygotowywaną na miejscu niezbędny będzie dostęp do zimnej i cieplej wody. Większość pojazdów posiada możliwość podłączenia zewnętrznego źródła wody lub baniaka z zamontowaną grzałką. Jeśli jednak nie mamy dostępu do wody należy określić, gdzie oraz jak będziemy dbać o czystość maszyn i urządzeń.

 

Opłacalność handlu obwoźnego

Handel na targowiskach może być opłacalny jednak wymaga ciężkiej pracy i samozaparcia. Praca handlarza zaczyna się wcześnie, około godziny piątej rano. Przynajmniej jeden dzień w tygodniu trzeba poświęcić na wyjazd w celu pozyskania towaru. Ruch na targu zależny jest od warunków atmosferycznych.

Ważnym atutem takiej pracy jest niezależność. Dodatkowo nie musimy ponosić kosztów związanych z wynajmem lokalu. W zależności od miejsca zamieszkania istotne jest również przeanalizowanie grupy odbiorców. W mniejszych miastach lub na wsiach opłacalne może być uruchomienie obwoźnego sklepu z żywnością lub budki typu food truck.

 

Wszystkie rzeczy potrzebne do wyposażenia sklepu obwoźnego i jeszcze więcej znajdziesz na naszej stronie montip.com.pl

Komentarze do wpisu (0)

Infolinia:

Telefon: (48) 54 234 50 32

Email: sklep@montip.com.pl

więcej więcej
Zaloguj się
Submit
Nie pamiętasz hasła? Załóż konto
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium